MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Sobótki: Ślęża ma swoją tajemnicę i magię. Dlatego stawiamy turystykę

Malwina Gadawa
Polskapresse
- Ślęża ma swoją tajemnicę i magię. Dlatego w Sobótce stawiamy na rozwój turystyki – mówi Stanisław Dobrowolski, burmistrz gminy Sobótka. Z szefem gminy rozmawiamy również o inwestycjach i Ślężańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.


Gmina planuje inwestycje w centrum miasta. Kiedy mieszkańcy będą chodzić po nowych chodnikach i jeździć nowymi ulicami w Rynku?

W tym roku planujemy wykonać kompleksowy remont w obrębie ulic: Świdnickiej, Rynku, Mickiewicza, Kościuszki, św. Jakuba, Szkolnej i Starego Dębu. Jest to centrum miasta. Zakres remontu obejmuje wymianę nawierzchni i krawężników. Orientacyjna koszt planowanych robót to 2 mln zł. Odrębną sprawą są remonty chodników na tych ulicach. Ze względu na położenie w obszarze wpisanym do rejestru zabytków, chodniki muszą być wykonane z kostki granitowej. Pociąga to za sobą wydatek kolejnych 2 mln zł. Planujemy także remont ulic Tartacznej i Armii Krajowej. Powodzenie tych przedsięwzięć uzależnione jest od pomyślnego rozstrzygnięcia postępowania przetargowego, które przeprowadzamy wspólnie ze Starostwem Powiatowym we Wrocławiu. Nowa nawierzchnia na ulicach położona zostanie na przełomie sierpnia i września.

Niedługo rozpocznie się też przebudowa Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji...

W tym roku wykonamy roboty o wartości 550 tysięcy zł. Wykona się rozbiórkę pokrycia dachu nad salą widowiskową oraz wymieni się części konstrukcji. Będzie także nowa, lekka obudowa dachu z rynnami i rurami spustowymi. Uzupełni się część ścian nośnych oraz wzmocni się elementy żelbetowe. Na realizację zadania gmina uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 319 tysięcy zł. Wartość całej inwestycji wyniesie około 4 mln zł.

Jakie jeszcze inwestycje będą wykonane w gminie?

Modernizujemy oświetlenie. Podpisaliśmy umowę na wymianę 1164 opraw oświetleniowych na nowe energooszczędne oraz malowanie i wymianę części słupów. Wartość tego zadania to 1,3 mln zł. Ogłosimy przetarg na budowę oświetlenia drogowego przy ul. Świdnickiej, która połączy Sobótkę z jej zachodnią częścią. Drogę oświetlą 32 lampy. Dzięki uzyskaniu dofinansowania z urzędu marszałkowskiego gmina Sobótka wykona również budowę oświetlenia drogowego przy ul. Południowej w Mirosławicach za 90 tys. zł. Złożyliśmy również wnioski do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie budowy oświetlenia w Sulistrowiczkach oraz w Przezdrowicach.

Sobótka znana jest z wielu atrakcji. Jak zamierza je wykorzystać, by przyciągnąć jeszcze więcej turystów?

Poprawiamy infrastrukturę turystyczną. Działania te wymagają współpracy z innymi podmiotami. Wspólnie z wrocławskim oddziałem PTTK odnawiamy oznakowanie szlaków turystycznych. Z Nadleśnictwem Miękinia negocjujemy, m.in. potrzebę budowy parkingu na Przełęczy Tąpadła i sprawę zamiany gruntów na szczycie Ślęży, tak byśmy mogli budować tam niezbędne urządzenia zapewniające turystom bezpieczeństwo i komfort. Efektem współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, PTTK i nadleśnictwem będzie powstający u stóp Ślęży Ośrodek Edukacji Ekologicznej. DZPK wyremontowała i rozbudowała Skansen Archeologiczny w Będkowicach. Ślęża przez lata była celem pielgrzymek i turystyki religijnej. Ostatni czas to okres badań archeologicznych, które doprowadziły do wygaszenia tej ważnej dziedziny turystyki. Przekazaliśmy opiekę nad kościółkiem na Ślęży, który będzie wyremontowany, proboszczowi z parafii w Sulistrowicach. Chcemy przywrócić Ślęży, która ma tajemnicę i magię, jej dawną rangę. W ramach współpracy ze stowarzyszeniem Ślężanie - Lokalna Grupa Działania opracowujemy internetową informację turystyczną. Mamy także bogatą ofertę imprez kulturalnych i sportowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burmistrz Sobótki: Ślęża ma swoją tajemnicę i magię. Dlatego stawiamy turystykę - Sobótka Nasze Miasto

Wróć na sobotka.naszemiasto.pl Nasze Miasto