Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dieta na surowo. Czy witarianizm jest zdrowy? Odchudza, ale… Zobacz opinie ekspertów na temat diety raw food

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dieta całkiem na surowo? To jadłospis witariański, który ma być sposobem na szczupłość i zdrowie. Niestety, efekty surowej diety – raw food diet – a także opinie ekspertów na temat takiego sposobu żywienia wcale nie są pozytywne. Wyjaśniamy, co jeść na takiej diecie, jakie ma zalety i wady i kto nie powinien jej stosować.

Spis treści

Co to jest witarianizm, czyli dieta raw food?

Witarianizm to sposób odżywiania się produktami surowymi, które nie zostały poddane tradycyjnej obróbce termicznej, ani też innym przemysłowym procesom. Jadłospis nazywany też surową dietą – z ang. raw food diet, to najczęściej menu wegańskie.

Dieta na surowo. Czy witarianizm jest zdrowy? Odchudza, ale… Zobacz opinie ekspertów na temat diety raw food

Produkty w diecie witariańskiej nie mogą być podgrzewane powyżej temperatury 40 stopni Celsjusza, gdyż ulegają wtedy rozpadowi zawarte w nich enzymy, witaminy i antyoksydanty.

Idea surowej diety powstała pod koniec osiemnastego wieku, jednak obecnie istnieje wiele jej odmian. W praktyce dieta raw food zawiera jedynie 75-80 proc. surowego jedzenia. Jest to nie tylko wygodniejsze (posiłki często wymagają specjalnego przygotowania), ale też pomaga zwiększyć liczbę spożywanych produktów, by mniej sprzyjać niedoborom pokarmowym.

Co jedzą witarianie? Jadłospis raw food diet

Witarianie jedzą głównie produkty roślinne, a więc głównie warzywa, owoce, orzechy, skiełkowane nasiona, zioła, grzyby.

Surowa dieta powinna być wegańska, ponieważ żywność odzwierzęca nie powinna być spożywana na surowo z powodu zagrożenia zakażeniem bakteriami i zatruciem pokarmowym.

Czytaj też: Tych produktów nigdy nie jedz surowych! Grozi to zatruciem!

Do jedzenia na surowo nie nadają się także warzywa takie, jak ziemniaki, bakłażan, bataty, a także warzywa i nasiona strączkowe.

Jedzenie w diecie surowej nie może być poddawane ogrzewaniu w wysokiej temperaturze ani procesom takim, jak:

  • podgrzewanie w kuchence mikrofalowej,
  • naświetlanie,
  • rafinacja.

W kuchni stosuje się obróbkę taką, jak blendowanie, wyciskanie soków, dehydratacja (suszenie w niskiej temperaturze), namaczanie i kiełkowanie.

Efekty diety witariańskiej

Dieta witariańska zapewnia przeciętnie tylko połowę kalorii standardowej diety, dlatego zapewnia szybkie chudnięcie. Badania określają spadek wagi jako 9 proc. masy ciała w ciągu 3 miesięcy, natomiast wśród osób stosujących ścisły surowy jadłospis dłużej niż przez kilka lat niemal co piąta miała niedowagę.

Niskie dawki kalorii są związane z ograniczonym wyborem pokarmów. Dieta surowa wyklucza całe grupy produktów spożywczych, co jest znaną przyczyną rozwoju niedoborów żywieniowych. Braki dotyczą m.in. witaminy B12, a także innych witamin z grupy B, żelaza, białka, ważnych kwasów tłuszczowych.

Negatywne efekty długotrwałego stosowania diety witariańskiej to zanik miesiączki u kobiet, niska masa kostna i rozwój osteoporozy. To zaburzenia związane z niedoborową dietą, której sprzyja zwłaszcza menu zawierające 90 proc. i więcej surowizny.

Czy surowa dieta jest zdrowa? Opinie ekspertów i przeciwwskazania

Zwolennicy surowej diety podkreślają, że zawiera tylko korzystne produkty i pomaga oczyścić organizm z toksyn, jest wolna glutenu i laktozy i przyjazna planecie, jednak wcale nie jest zdrowa. W rzeczywistości to dieta niedoborowa i szkodliwa dla wielu ludzi

Wcale też nie odchudza tak dobrze, jak się sądzi. W znanym rankingu U.S. News, który co roku wyłania najzdrowszą dietę świata na bieżący rok i inne topowe sposoby żywienia, dieta raw food zdobyła dopiero 13 miejsce jako dieta sprzyjającej szybkiemu spadkowi wagi, zyskując jedynie 23 punkty na 100. Na liście najlepszych diet jest dopiero na 30 miejscu, ostatnim.

Niedoborowa dieta witariańska nie powinna być stosowana przez dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby starsze, chore i w rekonwalescencji, a także z niedowagą i zaburzeniami odżywiania.

Jeśli już stosować surową dietą, to jako krótką interwencję zmieniającą sposób odżywiania przed wprowadzeniem docelowej, stałej diety. Pomoże oczyścić układ pokarmowy ze złogów, wesprze oczyszczanie z nadmiaru toksyn i pomoże zmniejszyć żołądek, a także odzwyczaić się od niezdrowych nawyków.

Źródła:
Dodaj firmę Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dieta na surowo. Czy witarianizm jest zdrowy? Odchudza, ale… Zobacz opinie ekspertów na temat diety raw food - Strona Zdrowia

Wróć na sobotka.naszemiasto.pl Nasze Miasto